UVY2A470MPD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 634
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1 037
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 861
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 456
Panasonic Industry
In Stock: 882
In Stock: 707
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVY2A470MPD
DigiKey Part Number
493-16184-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2A470MPD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVY2A470MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C