UPJ2A470MHD6
DigiKey Part Number
UPJ2A470MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ2A470MHD6
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPJ2A470MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
239 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
402 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
310 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C