UPM2A470MHD6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 634
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 1 566
Datasheet
Similar
In Stock: 1 037
Similar
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 707
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM2A470MHD6
DigiKey Part Number
493-15808-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2A470MHD6
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM2A470MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
310 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
520 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
310 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C