UPW2A470MPD6
DigiKey Part Number
493-1974-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW2A470MPD6
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW2A470MPD6 Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
126 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
420 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
370 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C