EEU-FC2A470
DigiKey Part Number
P10773-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC2A470
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC2A470 Models
Ripple Current @ Low Frequency
301 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
240 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C