UVY2A470MPD1TD
DigiKey Part Number
493-12955-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12955-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2A470MPD1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVY2A470MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C