ECA-2AHG470
DigiKey Part Number
P5596-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2AHG470
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-2AHG470 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
165 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
247.5 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C