10YXJ100MT15X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 650
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Surge
Surge
Nichicon
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
10YXJ100MT15X11
DigiKey Part Number
10YXJ100MT15X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10YXJ100MT15X11
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10YXJ100MT15X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
900 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C