16YXJ100MTA5X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 650
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1 859
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 4 109
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
16YXJ100MTA5X11
DigiKey Part Number
16YXJ100MTA5X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YXJ100MTA5X11
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16YXJ100MTA5X11 Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
400 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C