10ZL100MT15X11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 650
Datasheet
In Stock: 1 859
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
Nichicon
In Stock: 95
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
10ZL100MT15X11
DigiKey Part Number
10ZL100MT15X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10ZL100MT15X11
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10ZL100MT15X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
125 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
300 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C