10YXH100MEFCT15X11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 650
Datasheet
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
10YXH100MEFCT15X11
DigiKey Part Number
10YXH100MEFCT15X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10YXH100MEFCT15X11
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
10YXH100MEFCT15X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
580 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C