10YXF100MEFCT15X11
DigiKey Part Number
1189-3704-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-3704-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10YXF100MEFCT15X11
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10YXF100MEFCT15X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
900 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C