TR3E157K016C0075 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Sprague
In Stock: 240
In Stock: 0
In Stock: 230
In Stock: 998
In Stock: 548
In Stock: 570
Direct
KEMET
In Stock: 400
KEMET
In Stock: 883
150 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 75mOhm
TR3E157K016C0075
DigiKey Part Number
718-1495-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3E157K016C0075
Description
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3E157K016C0075 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
75mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V