595D157X9016D2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 240
Similar
In Stock: 230
In Stock: 998
In Stock: 548
In Stock: 570
150 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 140mOhm
595D157X9016D2T
DigiKey Part Number
595D157X9016D2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D157X9016D2T
Description
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
595D157X9016D2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V