592D157X9016D2T20H is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Sprague
In Stock: 225
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 230
In Stock: 0
In Stock: 998
In Stock: 548
In Stock: 570
KEMET
In Stock: 881
KEMET
In Stock: 457
150 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
592D157X9016D2T20H
DigiKey Part Number
592D157X9016D2T20H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D157X9016D2T20H
Description
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D157X9016D2T20H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V