RXQ470M2VBK-1620S is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 819
Datasheet
In Stock: 64
Chemi-Con
In Stock: 27
Chemi-Con
In Stock: 1 851
Ymin
Nichicon
In Stock: 599
Nichicon
In Stock: 341
In Stock: 557
47 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
RXQ470M2VBK-1620S
DigiKey Part Number
4403-RXQ470M2VBK-1620S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXQ470M2VBK-1620S
Description
CAP ALUM 350V POLAR
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
430 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.075 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C