EKXL421ELL470ML20S
DigiKey Part Number
565-EKXL421ELL470ML20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXL421ELL470ML20S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKXL421ELL470ML20S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
430 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.075 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C