400BXG47MEFC16X20 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 4 758
Datasheet
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
400BXG47MEFC16X20
DigiKey Part Number
1189-400BXG47MEFC16X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400BXG47MEFC16X20
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
400 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C