450LXW47MEFR16X20
DigiKey Part Number
1189-450LXW47MEFR16X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450LXW47MEFR16X20
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
990 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C