LKMI2002G470MF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 819
Datasheet
In Stock: 64
Chemi-Con
In Stock: 1 851
Nichicon
New at DigiKey
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
LKMI2002G470MF
DigiKey Part Number
5011-LKMI2002G470MF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKMI2002G470MF
Description
LKM_400V_47F_1620_-20%~+20%, LEA
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
577.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
1.155 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
2.25 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C