UPM2A470MHD6TO
DigiKey Part Number
493-12048-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12048-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2A470MHD6TO
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM2A470MHD6TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
310 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
520 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
310 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C