SMB8J18CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 2 318
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
In Stock: 790
Semtech Corporation
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
29.2V Clamp 27.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J18CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMB8J18CAHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J18CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V