SMB8J18CA-M3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 2 318
Similar
Central Semiconductor Corp
Littelfuse Inc.
In Stock: 886
KYOCERA AVX
Semtech Corporation
29.2V Clamp 27.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMB8J18CA-M3/52
DigiKey Part Number
SMB8J18CA-M3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J18CA-M3/52
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMB8J18CA-M3/52 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V