SMBJ18CA-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-SMBJ18CA-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMBJ18CA-AT/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMBJ18CA-AT/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ18CA-AT/TR13
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V