SMB8J18CA-E3/52
DigiKey Part Number
112-SMB8J18CA-E3/52TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMB8J18CA-E3/52CT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMB8J18CA-E3/52DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J18CA-E3/52
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Detailed Description
29.2V Clamp 27.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
SMB8J18CA-E3/52 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V