EEU-ED2D820SB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 300
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1 049
Rubycon
Rubycon
In Stock: 594
Surge
Surge
Nichicon
In Stock: 18
In Stock: 230
In Stock: 590
In Stock: 272
82 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-ED2D820SB
DigiKey Part Number
EEU-ED2D820SB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2D820SB
Description
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-ED2D820SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C