UPT2D820MHD
DigiKey Part Number
493-17166-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPT2D820MHD
Description
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPT2D820MHD Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
410 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C