EEU-EE2D820S
DigiKey Part Number
P13634-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EE2D820S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-EE2D820S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
511 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.46 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C