T495D157K010ATE080 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 3 667
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 60
Datasheet
In Stock: 400
In Stock: 19 181
Direct
Vishay Sprague
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 109
In Stock: 500
KYOCERA AVX
150 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 80mOhm
T495D157K010ATE080
DigiKey Part Number
T495D157K010ATE080-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D157K010ATE080
Description
CAP TANT 150UF 10% 10V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495D157K010ATE080 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm