FX4C3-80P-1.27DSA(71)
DigiKey Part Number
FX4C3-80P-1.27DSA(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX4C3-80P-1.27DSA(71)
Description
CONN HDR 80POS VERT GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX4C3-80P-1.27DSA(71) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
8mm, 10mm, 11mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.275" (6.99mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)