FX4C2-80S-1.27DSAL(71)
DigiKey Part Number
H123456-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX4C2-80S-1.27DSAL(71)
Description
CONN RCPT 80POS VERT GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX4C2-80S-1.27DSAL(71) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole
Series
Features
Board Lock
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 10mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)