FX4C2-80S-1.27DSAL(98) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 70
Datasheet
Image for FX4C2-80S-1.27DSAL(98) is not available
FX4C2-80S-1.27DSAL(98)
DigiKey Part Number
FX4C2-80S-1.27DSAL(98)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX4C2-80S-1.27DSAL(98)
Description
CONN RCPT 80POS VERT GOLD
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Through Hole Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole
Series
Features
Board Lock
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Last Time Buy
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 10mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)