FX4C3-80S-1.27DSAL(71)
DigiKey Part Number
H123457-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX4C3-80S-1.27DSAL(71)
Description
CONN RCPT 80POS VERT GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Through Hole Gold
EDA/CAD Models
FX4C3-80S-1.27DSAL(71) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
8mm, 9mm, 11mm
Height Above Board
0.275" (6.99mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)