476KFM250MQU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 819
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 27
Ymin
In Stock: 0
Surge
Nichicon
In Stock: 599
Nichicon
In Stock: 341
In Stock: 557
47 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5.2911Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C
476KFM250MQU
DigiKey Part Number
1572-476KFM250MQU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
476KFM250MQU
Description
ELECTROLYTIC/IC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
360 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
720 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.2911Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C