MKP383291250JI02W0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 203
9100 pF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
MKP383291250JI02W0
DigiKey Part Number
MKP383291250JI02W0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP383291250JI02W0
Description
CAP FILM 9100PF 5% 2.5KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
900V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
2500V (2.5kV)