MAL213635102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
TDK
TDK
Chemi-Con
Würth Elektronik
In Stock: 85
Surge
In Stock: 247
Nichicon
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
MAL213635102E3
DigiKey Part Number
MAL213635102E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213635102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
819 mA @ 100 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
48 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C