RXW102M1EBK-1320S
DigiKey Part Number
4403-RXW102M1EBK-1320S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW102M1EBK-1320S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
1.655 A @ 100 kHz
Impedance
38 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C