SN74LS240DBR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 2 725
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 3 504
Datasheet
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SSOP
SN74LS240DBR
DigiKey Part Number
296-51564-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-51564-1-ND - Cut Tape (CT)
296-51564-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LS240DBR
Description
IC BUFF 4.75V/5.25V 20-SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SN74LS240DBR Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
15mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)