SN74LS240DB
DigiKey Part Number
2156-SN74LS240DB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LS240DB
Description
IC BUFF 4.75V/5.25V 20-SSOP
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SSOP
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
15mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)