SN74ALS240ADBR
DigiKey Part Number
296-SN74ALS240ADBRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-SN74ALS240ADBRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-SN74ALS240ADBRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74ALS240ADBR
Description
IC BUFF 4.5V/5.5V 20-SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SN74ALS240ADBR Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
15mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)