B43858K2476M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 27
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 819
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1 305
In Stock: 1 851
Nichicon
In Stock: 599
Nichicon
In Stock: 207
Image for B43858K2476M000 is not available
B43858K2476M000
DigiKey Part Number
B43858K2476M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43858K2476M000
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
700 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C