EKXJ401ELL470ML20S
EKXJ401ELL470ML20S
DigiKey Part Number
565-3521-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ401ELL470ML20S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKXJ401ELL470ML20S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
435 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.0875 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C