2EDGRM-5.08-02P-14-100L(H)
DigiKey Part Number
2388-2EDGRM-5.08-02P-14-100L(H)-ND
Manufacturer Product Number
2EDGRM-5.08-02P-14-100L(H)
Description
TERM BLOCK HDR 2POS 5.08MM
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - IEC
320 V
Current - UL
15 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
2
Positions Per Level
2
Features
Flange
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material
Copper
Header Orientation
90°, Right Angle
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Termination Style
Solder
Contact Tail Length
0.122" (3.10mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.339" (8.61mm)
Current - IEC
20A