2EDGKF-5.08-02P-14-1000L(H)
DigiKey Part Number
2388-2EDGKF-5.08-02P-14-1000L(H)-ND
Manufacturer Product Number
2EDGKF-5.08-02P-14-1000L(H)
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-2.5mm²
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
2
Positions Per Level
2
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Plug Wire Entry
180°
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Wire Strip Length
7-8mm
Current - IEC
20A
Voltage - IEC
320 V
Insulation Height
0.591" (15.00mm)
Current - UL
15 A