2EDGKA-5.08-02P-14-1000L(H)
DigiKey Part Number
2388-2EDGKA-5.08-02P-14-1000L(H)-ND
Manufacturer Product Number
2EDGKA-5.08-02P-14-1000L(H)
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
1-2.5mm²
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
2
Positions Per Level
2
Features
Retention Latches (Wire Side)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Plug Wire Entry
90°
Torque - Screw
0.6 Nm (5.3 Lb-In)
Wire Strip Length
7mm
Current - IEC
18A
Voltage - IEC
320 V
Insulation Height
1.024" (26.01mm)
Current - UL
15 A