SIT5001AC-2E-18N0-37.125000Y is available for purchase but is not normally stocked.
SiTime
In Stock: 0
SiTime
In Stock: 0
Datasheet
37.125 MHz TCXO LVCMOS Oscillator 1.8V 4-SMD, No Lead
Replacing Crystal technology with MEMS Oscillators
MEMS Oscillator ruggedness vs quartz part 1
SIT5001AC-2E-18N0-37.125000Y
DigiKey Part Number
SIT5001AC-2E-18N0-37.125000Y-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5001AC-2E-18N0-37.125000Y
Description
MEMS OSC TCXO SMD
Detailed Description
Category
Frequency Stability
±5ppm
Mfr
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Series
Current - Supply (Max)
31mA
Package / Case
4-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Output
LVCMOS
Base Product Number
Voltage - Supply
1.8V