SIT5001AC-2E-18N0-37.125000T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SiTime
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
SiTime
In Stock: 0
Datasheet
37.125 MHz TCXO LVCMOS Oscillator 1.8V 4-SMD, No Lead
Replacing Crystal technology with MEMS Oscillators
Top Reasons to Replace Crystals with MEMS Oscillators
SIT5001AC-2E-18N0-37.125000T
DigiKey Part Number
SIT5001AC-2E-18N0-37.125000T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5001AC-2E-18N0-37.125000T
Description
MEMS OSC TCXO SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Frequency Stability
±5ppm
Mfr
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Series
Current - Supply (Max)
31mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
4-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Output
LVCMOS
Base Product Number
Voltage - Supply
1.8V