CL21A475KQFNNWE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 110 250
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 257 524
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KEMET
YAGEO
YAGEO
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
KEMET
Murata Electronics
4.7 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
CL21A475KQFNNWE
DigiKey Part Number
1276-CL21A475KQFNNWETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21A475KQFNNWE
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL21A475KQFNNWE Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)