VJ0805G475KXYTW1BC
DigiKey Part Number
720-1728-2-ND - Tape & Reel (TR)
720-1728-1-ND - Cut Tape (CT)
720-1728-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0805G475KXYTW1BC
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
VJ0805G475KXYTW1BC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)