C0805L475K9PAC7800 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
KEMET
In Stock: 57 473
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 114 526
Datasheet
Upgrade
Direct
YAGEO
Direct
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
4.7 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
C0805L475K9PAC7800
DigiKey Part Number
399-C0805L475K9PAC7800TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805L475K9PAC7800
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805L475K9PAC7800 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)